Šta za tebe znači feminizam?

Šta za tebe znači feminizam?

8. marta 2020.

U društvima koja su tradicionalna i patrijahalna, feminizam ima negativno značenje, a jedina uloga kroz koju se meri vrednost žene je uloga supruge i majke.

Feminizam je pokret koji se rušenjem konzervativnih rodnih uloga bori za jednakost žena i muškaraca. To znači da se feministi i feministkinje podjednako bore za pravo žena da budu jednako plaćene kao i muškarci (za isti posao koji obavljaju) i pravo muškaraca da izražavaju svoje emocije, a ne budu izvrgavani ruglu.

U društvima koja su tradicionalna i patrijahalna, feminizam ima negativno značenje, a jedina uloga kroz koju se meri vrednost žene je uloga supruge i majke. 

Šta mladi misle o položaju žena u Srbiji i feminizmu, razgovala sam sa studentima i studentkinjama iz Novog Sada, Niša, Kragujevca, Novog Pazara i Beograda.

Aleksandar Đokić, student novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu

„Mislim da se feminizam u Srbiji zasniva na temi nasilja nad ženama. Taj problem je danas postao svakodnevica, ali postoje zaista odlični feministički centri koji se bave ovom temom, i mislim da, nažalost, da nema njih ne bismo ni saznali koliko je žena ubijeno u Srbiji. Ta statistika je jako značajna, a još više značajnija je uloga medija koji se bave ovom temom. Previše izveštavanja, detaljisanja i ostalih opisa može samo da našteti žrtvi, ukoliko je preživela, ili da jednostavno takvim izveštavanjem otvara “nove taktike i poglede“ budućim nasilnicima. Očigledno je da je danas žena mora da se bori za svoja prava – od borbe za egzistenciju kao žena u društvu do nebuloznih izjava političara i omalovažavanja od strane istih. Mene su odgojile žene: majka i baka i meni je žena sinonim za poštovanje. Da li mogu za sebe da kažem da sam feminista – ne znam. Žene podržavam da se bore za svoja prava u potpunosti, ali postoje neke granice gde određene feministikinje prelaze “crtu“ i onda sve to izgleda prenapadno.“

Lana Zdravković, studentkinja Pravnog fakulteta u Novom Sadu

„U Srbiji se stvara pogrešna slika da feminizam predstavlja vladavinu žena i zbog toga nužno lošu stvar. Zapravo, uopšte se ne traži odnos potčinjenog i povlašćenog već samo jednakost. Jednakost u svim oblicima, šansama i uslovima. Jesam feministkinja i smatram da je našem društvu feminizam prekopotreban. Mladi ljudi imaju pogrešne stavove koji datiraju iz nekog drugog vremena.“

Andrijana Dinić, studentkinja Pravnog fakulteta u Kragujevcu

„Prema mom mišljenju, položaj žena u Srbiji nije na zavidnom nivou. Smatram da veći deo Srbije i dalje misli da je osnovna uloga žene da postane majka i da je pri tom dužna da svoju kartijeru stavi u drugi plan. Žene su izložene osudi društva u Srbiji ukoliko se ne ostvare u ulozi supruge i majke, bez obzira na njihove ostvarene uspehe na drugim poljima. Živimo u društvu u kome se abortus smatra grehom, dok prema mom mišljenju, to treba da bude jedno od važnijih ženskih prava i ne bi trebalo da podnose osudu okoline. Takođe, smatram da u malim mestima u Srbiji žene teže dolaze do rukovodećih položaja, što je poražavajuće. Samim tim, sebe bih nazvala feministkinjom. Karijera mi je na prvom mestu u životu, dok bi porodica mogla da bude sastavni deo tog života, ali ne nužno. Svaka žena treba da se bori za svoj položaj u društvu i za jednaka prava sa muškarcima.“

Marko Stojanović, student Računarskog fakulteta u Beogradu

„Za mene je feminizam ideologija koja brani prava žena i bori se za njihova prava. Sebe zaista smatram feministom, naročito od kad mi se u par situacija desilo da ispadnem veći feminista od svojih drugarica. Mislim da je to loše, jer borba za ženska prava na taj način biva poražena u startu. Smatram da feminizam ne treba da predstavlja borbu za prava, već borbu za promenu načina razmišljanja društva i da i muškarci i žene treba da imaju jednaka prava. Na femnizam gledam kao na pravo izbora svakog čoveka da donosi svoje odluke. Samim tim, besmisleno mi je da se to izjednačavanje vrši veštački, donošenjem zakona i kvota. Veštačko i pogrešno izjednačavanje žena i muškaraca je kada neka firma mora da zaposli ženu pre nego muškarca. Izjednačavanje je proces koji ne može da se dogodi preko noć, uvođenjem nekog zakona, već mora da se promeni kolektivna svest i način razmišljanja čitavog društva. To je ono na čemu feministi i feministkinje treba da rade zajedno.“

Amra Sabotić, studentkinja biologije u Novom Pazaru

„Sebe ne mogu da svrstam u feministkinje, iako apsolutno podržavam borbu, bodrim i borim se. Za mene feminizam ne znači da žene moraju da se konkretno bave ženskim pravima, jer žene svoja prava imaju i dovoljno su snažne. Feminizmom pokušavamo promeniti svest i način na koji svet gleda na tu njihovu snagu. Kako se vreme menja, drago mi je da vidim žene na nekim većim pozicijama i da su zastupljene u svim sferama života. Isto tako, činjenica da je došlo vreme gde žene vole i prihvataju sebe onakve kakve jesu, to što su nezavisne i imaju pravo glasa, budi u ženama i muškarcima snagu za veću podršku.“

Filip Vulović, student Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu

„Sebe nazivam feministom i za mene je feminizam, pored osnovnih stvari iz feminističke teorije, ono što primenjujemo u svakodnevnoj praksi. Na primer, to je korišćenje rodno senzitivnog jezika. Kod mene na fakultetu u 99% zvaničnih tekstova pisaće samo „kolege“ , „studenti“ i tako dalje.
Zgrozio sam se kada sam na tabeli sa rezultatima ispita video da piše samo „položio/pao“ , nevažno da li je u pitanju student ili studentkinja. Tako da, mislim da feminista može biti muškarac kao saveznik u borbi za bolji položaj žena u društvu i mislim da još uvek ne živimo u ravnopravnom društvu, iako se trudimo da tu neravnopravnost zamaskiramo. I dalje će muškarac biti privilegovaniji i na njega će se gledati kao na nekog ko je odgovorniji. Mislim da se u mnogim trenucima žene osećaju obeshrabreno da se upuste u politiku, preduzetništvo ili donošenje važnih odluka. Iako se može reći da na fakultetu ima 50% – 50% muškaraca i žena, opet u korporativnom svetu, na najmoćnijim pozicijama najviše vidimo muškarce. Iz perspektive jednog studenta FON-a, mislim da se ne govori dovoljno o feminizmu i da se studentkinje obeshrabruju. Viđam studentkinje koje za sebe kažu da su „student“. Mislim okej, ali ja sam taj koji će uvek da kaže „studenti i studentkinje“. Naše konzervativno, patrijahalno društvo mora da napreduje.“

Autorka: Ivana Jovanović

Sharing is caring!